Zbliżają się najbardziej kolorowe święta w roku, w tym okresie chcemy aby nasz dom tętnił życiem i kolorami, w sklepach sieciowych można dostać mnóstwo ozdób wielkanocnych - zajączki, baranki, kurczaczki, doniczki, serwety i inne dekoracje "atakują nas" w każdej galerii, centrum handlowym czy też w większym supermarkecie. A my często kupujemy rzeczy, które pięknie wyglądają na wystawie sklepowej, jednak w domu okazuje się, że zupełnie nie pasują do wystroju lub są kiepskiej jakości. Jak więc uniknąć kolorowej katastrofy, która zamiast upiększyć nasz dom, tylko go oszpeci? Poniżej znajdziecie kilka prostych rad, które pomogą wam odpowiednio dobrać dekoracje świąteczne oraz przepis na pyszną babkę wielkanocną.
1. Określ styl.
Połączenie serwet w stylu schabby chic z futurystyczną figurą zająca wyglądającą jakby była wytworem przyszłych pokoleń będzie niefortunnym połączeniem podczas wielkanocnego śniadania. Nie mam nic przeciwko łączeniu różnych stylów we wnętrzach, jednak w sytuacji gdy nie mamy zbyt dużego doświadczenia w dekorowaniu wnętrz najlepiej będzie postawić na jeden styl. Nie musi być on konkretnie zdefiniowany (np. vintage, skandynawski), każdy dom ma indywidualny charakter i własną historę. Przykładowo kiedy ściany w naszej jadalni pomalowane są na nowoczesny odcień limonkowy a stół i krzesła są raczej minimalistyczne, nie szukajmy dekoracji postarzanych, przecieranych gdyż zwyczajnie nie będą pasowały do wystroju. Jeżeli zamierzamy w najbliższym czasie kupić ozdoby do domu postarajmy się określić jaki rodzaj dodatków pasuje do stylu naszego domu aby wybierając się na zakupy wiedzieć czego szukamy.
Na zdjęciach widzimy przepiękny, jasny salon połączony z jadalnią. W całym domu znajduje się wiele starych przedmiotów "z duszą" oraz elementy z naturalnego drewna (zwróćcie uwagę na wspaniałą okrągłą ławę wykonaną z pnia drzewa. Pomieszczenie jest utrzymane w naturalnym stylu cottage jednak w nowoczesnym, lekko skandynawskim wydaniu. Dlatego dobierając dekoracje stołu postawiliśmy na naturalną strukturę drewna oraz jasne dodatki i pastelowe kolory. Bukiet z białej gipsówki przywodzi na myśl piękną, dawną polską wieś.
2. Wybierz jeden przewodni kolor.
Ze świętami Wielkanocy zazwyczaj kojarzymy jasne, pastelowe barwy (żółty, zielony, jasny błękit, róż, fiolet). Wynika to z faktu iż wiosną roślinność budzi się do życia po zimie, drzewa zielenią się, pierwsze kwiaty kwitną - jednym słowem zaczyna się nowe życie. Nie oznacza to jednak iż całą ta paletę barw mamy przenieść na nasz wielkanocny stół - przeciwnie - wybierzmy jeden przewodni kolor, który kojarzy nam się z tym okresem i pasuje do całego pomieszczenia, możemy również zastosować dwa odcienie tego koloru lub drugi kolor, który będzie harmonijnie współgrał z pierwszym - wystrzegajmy się zbyt wyrazistych kolorów - takich jak czerwony, bordo, granat, jaskrawy zielony - otrzymamy efekt ciężkiej stylizacji pasującej do okresu zimowego. Pozostałe kolory powinny być naturalne, stonowane i nie rzucające się w oczy (biały, beż, szary itp.)
Na zdjęciach przewodnim kolorem jest żółty w różnych odcieniach - żółte tulipany, żółty akcent na dekoracji z drewna oraz dekoracja ciasta w kolorze żółtym. Dodatkowym kolorem jest zieleń jednak występuje ona tylko w naturalny sposób na łodygach i liściach roślin, gdybyśmy dodali np. zieloną cukiernicę uzyskałybyśmy niepożądany efekt kolorowego przeładowania. Pozostałe kolory nie rzucają się w oczy.
3. Stawiaj jakość na pierwszym miejscu.
Styropianowe ozdoby wielkanocne kupione w poprzednim sezonie pogniotły się i straciły kolor, a puchowe żółte
kurczaczki zupełnie zmieniły kształt? Nic w tym dziwnego. Ozdoby których niezaprzeczalną zaletą jest bardzo niska cena, zwykle nie nadają się już na kolejny sezon, ponieważ tanie materiały z których są wykonane szybko niszczeją a farba blaknie i złuszcza się w wyniku czego wyglądają nieestetycznie, niestety takie buble można znaleźć również pośród droższych dekoracji. Dlatego warto zainwestować czas w poszukiwanie ozdób wysokiej jakości, które będą cieszyły oko prze wiele lat a w najlepszym wypadku będą przekazywane z pokolenia na pokolenie (stare przedmioty wysokiej jakości z wiekiem nabierają niepowtarzalnego charakteru oraz są cenione przez znawców). Jak rozpoznać takie rzeczy? Szczególną uwagę należy zwrócić na materiał z którego są wykonane - materiały mało trwałe takie jak styropian, tania sklejka i inne materiały drewnopochodne kiepskiej jakości są podatne na zarysowania, wgniecenia i mają niską odporność na wodę - należy się ich wystrzegać jeżeli chcemy aby coś służyło nam przez długi czas. Wybierajmy materiały trwałe - drewno, metal, szkło, ceramikę itp.
Bez pysznego posiłku na nic zdadzą się nasze piękne dekoracje. A najważniejszym wypiekiem podczas Wielkanocy jest oczywiście babka. W tej kwestii również postawmy na jakość - nie warto kupować gotowych ciast pełnych konserwantów, gdyż babka jest banalnie prosta w przygotowaniu a dekorowanie to już sama przyjemność. Przedstawiam przepis na babkę migdałową ze zdjęć, wyszła równiutka a dodatkowo można ją przygotować w innej kolorystyce - wystarczy użyć innego koloru barwnika do kulek marcepanowych.
4. Ponadczasowa klasyka
Styl klasyczny we wnętrzach może mieć wiele oblicz, ale zawsze reprezentuje ponadczasową elegancję, ład i harmonię. Postawa naszej aranżacji stołu powinna być klasyczna - biała zastawa, prosty drewniany stół, tradycyjny świecznik, biały bieżnik itp. sprawią że nasza kompozycja nie będzie wyglądać dziwacznie nawet gdy zaszalejemy z dodatkami.
5. Więcej nie znaczy lepiej.
W sklepie nie mogliśmy się zdecydować na konkretną ozdobę, więc kupiliśmy kilka. Po powrocie do domu umieściliśmy je w salonie i efekt byłby całkiem fajny gdyby... stały w pokoju dziecinnym. Niestety, co za dużo to niezdrowo - jeżeli wybraliśmy rzucającą się w oczy, błyszczącą figurkę baranka nie dobierajmy do niej równie charakterystycznego drewnianego królika. Oczywiście do jednej ozdoby możemy dobrać dekoracje innego rodzaju np. kwiaty. Zasada jest prosta - nie umieszczajmy dwóch charakterystycznych ozdób w tym samym miejscu (możemy postawić je tak aby nie "konkurowały" ze sobą np. królika na gzymsie kominka a baranka w kuchni na parapecie).
Odstępstwo: Istnieją też charakterystyczne dekoracje, które doskonale wyglądają razem - np. takie same figury w różnych wielkościach czy też charakterystyczne szklane świeczniki w różnych stylach - jednak jeżeli nie czujesz się pewnie w tej dziedzinie lepiej nie kombinować.
6. Odeślij kicz w niepamięć.
Obrus w kolorowe baranki, plastikowe pisanki z nadrukami, sztuczne stroiki, puchate żółte kurczaczki i inne ozdoby rodem z odpustu - niestety na stylowy kicz mało kto może sobie pozwolić a tanie odpowiedniki tylko oszpecą nasz dom zamiast go przyozdobić. Tak więc odeślijmy ten rodzaj rzeczy w niepamięć aby uniknąć 'kolorowej katastrofy'.
7. Dbaj o ozdoby.
Większość dekoracji wielkanocnych jest przeznaczona do użytkowania wewnątrz domu, oznacza to, że wystawienie ich na działanie warunków atmosferycznych takich jak bezpośrednie nasłonecznienie, deszcz, śnieg, niska temperatura, wilgoć może sprawić że kolory zblakną, farba zacznie odchodzić i nieestetycznie się łuszczyć a w przypadku drewna dekoracje pod wpływem wilgoci mogą się zwyczajnie pogiąć. Dlatego nie należy takich dekoracji wystawiać na zewnątrz a w okresie kiedy nie są używane, powinny być przechowywane w suchym miejscu, w którym temperatura nie spada poniżej zera a w lecie nie będzie bardzo wysoka. Najlepiej po sezonie świątecznym włożyć dekoracje do pudełka wyłożonego gazetą i schować do ciemniej szafki.
Fajny zajączek, piękne dekoracje...no i ten drewniany stół :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Dziękuję za komentarz. Stół jest piękny, niestety nie stoi u mnie w domu :(
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńSzkoda :(
Usuńświetny poradnik i piękne wnętrze! Mnie się wszystko wielkanocne podoba, dlatego, żeby w miarę pasowało każde daje do innego pomieszczenia ;D
OdpowiedzUsuńFajnie napisane :) Stół iście świąteczny i radosny.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam-D.
i pomyslec ze szukalam tyle czasu kogos kto mi drewniane literki zrobi :) Zapisuje i bede odwiedzac i niebawem sie odezwe o literki :)
OdpowiedzUsuńDziękuję i zapraszam :)
Usuńniebawem na blogu będzie więcej zdjęć moich realizacji :)
UsuńBardzo ciekawy artykuł, dzięki za informacje :)
OdpowiedzUsuń